Bude z Partizánskej 76 bánovské GETO?

Autor: Ján Kšiňan | 11.9.2019 o 6:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  617x

Prichádzam pred jednu z bytoviek. Okolie je znečistené odpadkami. Otváram vchodové dvere, do nosa mi udrie zápach moču. Niektorí obyvatelia venčia psov priamo v priestoroch bytovky. Poštové schránky sú rozbité. Vo výťahu výkal...

Čaká ma skupinka nespokojných občanov. Tí kultivovaní ľudia z Partizánskej ulice 76, ktorí ma medzi seba pozvali, len bezmocne krútia hlavou. „Viete, sme slušní ľudia, záleží nám na tom, kde a ako bývame. Je nesprávne myslieť si, že keď žijeme v sociálnych bytoch, chýba nám kultúra. Žije tu veľa neplatičov, ktorí vytvárajú svoj dlh voči prenajímateľovi a neprispievajú ani na údržbu bytových priestorov. Sú naučení, že im všetko prejde,“ hovoria rozhorčene. Dávam im za pravdu. Je skľučujúce, ak slušní ľudia doplácajú na správanie neprispôsobivých občanov v obývaných spoločných priestoroch. Treba dodať, že problém nastáva aj v prípade deložovania neplatiaceho nájomcu, keď vzniknutý dlh má povinnosť uhradiť nový nájomca. Efektívnejšie je preventívne nedovoliť zadlžovaniu sociálnych bytov.

Zároveň žijú v týchto bytovkách nájomníci, ktorí síce platia za byt, no spolu s nimi ho obývajú ďalšie neprihlásené osoby (v počte aj 10 ľudí v garsónke či jednoizbovom byte). Mnohé naopak zívajú prázdnotou. Majitelia sú v nich raz do roka, keď sa vrátia domov na dovolenku zo zahraničia. Podľa slov ľudí z tejto lokality je takto neefektívne využitých až 17 sociálnych bytov!

Obyvatelia požadujú vykonať externú aj internú deratizáciu. Prvým dôvodom je, že sa bytovky nachádzajú v tesnej blízkosti pšeničného poľa. Druhým je správanie obyvateľov neďalekej ubytovne obývanej cudzincami pracujúcimi v našom meste. Sú neprispôsobiví, odpadky vyhadzujú von oknom, usporadúvajú hlučné party s požívaním alkoholu, drogovým a sexuálnym biznisom, agresívne sa správajú k ľuďom v okolí. Nezastavili ich ani časté zásahy mestskej a štátnej polície.

Obyvatelia Partizánskej ulice 76 sú tiež Bánovčania, chcú žiť plnohodnotný život, ale na základe nízkeho záujmu zo strany mesta sa neraz cítia, akoby žili v GETE. Mesto je o situácii upovedomené. Podľa slov občanov pani primátorka Novotná poznamenala: „Áno, viem o tom, mám tu poznámku - volať s políciou a upozorniť ich na tieto fakty.“ Po voľbách im bolo zaručené, že sa začne radikálne meniť povaha výberu nájomníkov sociálnych bytov a tie nebudú dávané do užívania neprispôsobivým rodinám, ktoré, treba dodať, sú vo veľmi vysokom počte rómskeho etnika.

Občania zároveň žiadajú sprehľadniť hospodárenie správcovskej spoločnosti Bytherm s. r. o. „Vzhľadom na to, že vyúčtovanie sa realizuje raz za kalendárny rok, nie je zreteľné, aké finančné prostriedky idú kam. Spravovanie spoločných priestorov sa hradí z peňazí platiacich nájomníkov. Rovnako aj odvoz smetí. No i tak máme dlh voči mestu práve kvôli neplatičom.“

Nie je mi jedno, ako to tam reálne vyzerá. Preto apelujem na pani primátorku, na vedenie mesta, a budem apelovať aj osobne, o potrebe vzniknutú a roky pretrvávajúcu situáciu tejto bánovskej lokality riešiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?