Som Bánovčan. Som Slovák. Som Európan.

Autor: Ján Kšiňan | 22.5.2019 o 6:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  425x

Myslím si, že jeden z dôvodov nízkej účasti slovenských voličov vo voľbách do EP je ten, že kým Slovensko vnímame ako akýsi náš mikropriestor v ktorom žijeme, Európa stále pre mnohých predstavuje trochu vzdialenejší makropriestor.

Koľko sociálnych rolí v priebehu života nadobúdame... Roly v rodine, v zamestnaní, v širšej spoločnosti. Keď sa sústredím práve na tie široko spoločenské, som Bánovčan, Slovák aj Európan zároveň. A práve na uvedomenie si týchto troch sociálnych rol, sú intenzívne zamerané posledné mesiace. Komunálne voľby v novembri 2018. Voľby prezidenta v marci 2019. Voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré nás čakajú v sobotu, 25. mája 2019.

Zúčastnil som sa všetkých z nich, lebo moja občianska zodpovednosť mi nedovolí konať inak. A tiež sa zúčastním aj volieb do EP. Pevne verím, že sa pri volebnej urne znova stretneme. Voľby do EP budú v tomto roku dvanáste v poradí. Na Slovensku štvrté. No v posledných voľbách v roku 2014 malo Slovensko najnižšiu účasť oprávnených voličov v rámci celej EÚ, podľa dostupných zdrojov sa ich zúčastnilo len 13,05 %. To je to, čo mi nedá nevyjadriť sa.

Myslím si, že jeden z dôvodov nízkej účasti slovenských voličov vo voľbách do parlamentu EÚ je ten, že kým Slovensko vnímame ako akýsi náš mikropriestor, v ktorom žijeme, Európa stále pre mnohých predstavuje trochu vzdialenejší makropriestor. Lenže je potrebné uvedomiť si, že ten makropriestor výrazne ovplyvňuje podmienky života v našom mikropriestore. Vo voľbách do EP odovzdávame prostredníctvom svojho hlasu našu dôveru a naše rozhodovacie práva do rúk europoslancov. Tí reprezentujú nás, občanov SR, v rozhodovacom procese EÚ, a tak ovplyvňujú podmienky nášho života.

Keď sa pozrieme na Európu, zisťujeme, že ako Európania čelíme mnohým výzvam. Otázky migrácie, životného prostredia, bezpečnosti, nezamestnanosti, ochrany osobných údajov a mnohé ďalšie. Všetko, čo sa v spoločenskom živote deje, je dobré na to, aby sme si uvedomili a prijali podiel vlastnej zodpovednosti a hľadali riešenia. Napokon, je to tak aj v individuálnom živote každého z nás.

Sám som si vedomý výhod, ktoré nám vstup do EÚ priniesol. Do krajín v rámci schengenského priestoru cestujeme voľne, bez kontroly. Otvorené sú možnosti štúdia i práce v zahraničí, stáže. Rôzne projekty môžu byť podporené z európskych peňazí – napokon aj naše regionálne, bánovsko-bebravské. Vo všetkých krajinách EÚ dostaneme potrebné lekárske ošetrenie, ak máme európsky preukaz zdravotného poistenia.

Je teda viditeľné, že Európa má vplyv na náš každodenný život, na našu prácu, rodinu, zdravotnú starostlivosť, cestovanie, bezpečnosť, sociálne práva. Sme občania EÚ. Sme Európania.

Uvedomenie si týchto faktov, nás nemôže nechať ľahostajnými pred eurovoľbami. Našu krajinu bude v EP zastupovať 14 europoslancov. Oboznámme sa s kandidátmi, posúďme sami, do koho z nich chceme investovať našu dôveru. Ak sa volieb nezúčastníme, dávame tým možnosť iným ľuďom rozhodovať vo voľbách bez nás za nás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?