Školský rok končí, letný relax začína, vzdelávanie pokračuje

Autor: Ján Kšiňan | 29.6.2018 o 7:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  542x

Keď sa v jedno júnové ráno zaplavia bánovské ulice kvetmi najrôznejších druhov a farieb, je to nezvratný dôkaz, že odzvonilo ďalšiemu školskému roku. Vyslovená úprimná vďaka detí učiteľom za ich prácu, obetavosť a trpezlivosť.

Výmena kvietku za vysvedčenie s celoročným hodnotením žiackej práce, to sú hádam najsilnejšie momenty tohto dňa. Spomínam si pri tejto príležitosti na svojho otca, ako mi vravieval: „Vysvedčenie je Tvoja celoročná mzda, Janko. No ukáž mi, ako si gazdoval.“

Niektorí rodičia budú koncoročným hodnotením svojej ratolesti nadšení viac, iní možno menej. Nedá mi na tomto mieste neuviesť slová istej stredoškolskej učiteľky, s ktorými sa stotožňujem, že medzi vysvedčenie a úspešné uplatnenie dieťaťa, v živote nikdy nedávajte znamienko rovná sa. Úspech človeka nie je závislý od klasifikačného prospechu v škole, odvíja sa od jeho osobnostných kvalít. Oceňte celoročnú námahu dieťaťa. Ak je potrebné, vyjadrite povzbudenie v lepšie výsledky v budúcom školskom roku.

Osem týždňov prázdnin pre deti a mládež. Pred rodičmi otázka, ako im tieto dni programovo vyplniť. Spolu so školským rokom končia svoju činnosť školské záujmové krúžky aj školské kluby. Práve v tomto období sme obzvlášť vďační za naše babičky, za letné pobytové tábory, ktoré sú často tematicky zamerané, denné tábory, centrá voľného času, knižnice, kluby pri farnostiach, detské ihriská. Skúste tiež klik na webovú stránku mesta Bánovce nad Bebravou v sekcii „Život v meste.“

Počas prázdnin prežime s deťmi viac času v rodine a na spoločných výletoch či dovolenkách. Neodškriepiteľným pozitívom je utužovanie rodinných vzťahov, spoznávanie širšieho okolia nášho mesta i iných kútov sveta. Navigujme ich, nech sa naučia v čase voľna aj sami zamestnať zmysluplnou činnosťou. Pre ich ďalší život je to dôležité. Mnohí aktívni mladí ľudia sa vo svojej zodpovednosti počas letných prázdnin venujú brigádam, občianskej dobrovoľníckej činnosti alebo samovzdelávaniu.

Témou vzdelávania sa končí mesiac jún a tou istou témou začína mesiac júl. Hodnotu vzdelania, jeho prínos pre jednotlivca i spoločnosť potvrdzuje sviatok Cyrila a Metoda, ktorý bol vyhlásený na Slovensku za štátny. Rovnako v Čechách, na Morave a v Chorvátsku sa slávi 5. júla. 

Rok 863. Veľká Morava. Prvý slovanský jazyk staroslovienčina. Prvé slovanské písmo, hlaholika. Prvé preklady Biblie a iných svätých kníh do staroslovienčiny, jazyka zrozumiteľného pre Slovanov. Za tým všetkým stoja dvaja bratia, ktorí k nám prišli zo Solúna (Grécko), Cyril a Metod. Verím, že keby v stredoveku existoval pojem workoholizmus, boli by medzi prvými označenými. Nehovoriac o ich odhodlaní obhajovať staroslovienčinu popri latinčine, gréčtine a hebrejčine ako štvrtý liturgický jazyk pred pápežom v Ríme. Dodnes majú títo bratia niekoľko prívlastkov. Slovanskí vierozvestcovia. Apoštoli Slovanov. Patróni Slovenska. Spolupatróni Európy. Uctievame si ich ako osobnosti, ktoré stáli pri kultúrnom i náboženskom zrode nášho národa.

Nuž, ako vidieť, so vzdelávaním sme prepojení celý život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?