Zasadnutie mestského zastupiteľstva: hlavný kontrolór konštatoval KLIENTELIZMUS!

Autor: Ján Kšiňan | 1.3.2017 o 10:46 | (upravené 31.5.2018 o 0:10) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1193x

V tomto kalendárnom roku sa konalo prvé zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Bánovce nad Bebravou. Z množstva prerokovaných bodov ma zaujali dva. Ide o správu z finančnej kontroly a návrh doplnku k Rokovaciemu poriadku MsZ.

V samom úvode zasadnutia mestského zastupiteľstva vznikol problém so Správou o činnosti mestskej rady od konania posledného mestského zastupiteľstva. V pondelok 13.2.2017 bol prizvaný na poslanecký klub pán primátor, ktorý sa spolu s poslancami klubu dohodol na zmene v štyroch bodoch tejto správy. Predsedníčka poslaneckého klubu poznamenala nekorektnosť zo strany vedenia mesta, keďže predpokladala, že sa vzájomne dohodnuté zmeny v tomto materiáli zapracujú do novej správy. Pán primátor reagoval tvrdením, že dal pokyn poverenému pracovníkovi, aby vzájomne dohodnutú zmenu v štyroch bodoch spracoval. Pani poslankyňa uzatvorila tento spor tvrdením, že je zaražajúce, ak na mestskom úrade primátorom poverený pracovník nie je schopný zapracovať od pondelka do stredy štyri zmeny do Správy o činnosti mestskej rady.

Hlavný kontrolór mesta Bánovce nad Bebravou, Ing. Miroslav Kubica, vykonal a pripravil Správu z finančnej kontroly. Kontrolovaným subjektom bol Útvar prednostu a Referát právnych služieb mesta Bánovce nad Bebravou v období od 1.1.2015 do 31.12.2015. Cieľom kontroly bolo preverenie výhodnosti nájomných zmlúv uzatvorených mestom v roku 2015. Záver z finančnej kontroly je nasledovný: „Nájomné zmluvy jednostranne zvýhodňujú nájomníkov oproti tým, ktorí platia za záber verejného priestranstva. Nie je možné, aby dve prevádzky pri sebe za terasy s približne rovnakou výmerou platili o 100% rozdielne ceny, alebo za umiestnenie škrupinovej garáže na parkovacom mieste pre občana ZŤP tento zaplatil o 230% menej ako iný občan ZŤP na sídlisku Dubnička za nekryté parkovacie miesto. Ceny za záber verejného priestranstva predajných stánkov sú stavané pre trhy a sú nereálne vysoké pre klasický záber verejného priestranstva. Všetky tieto zistenia vedú k záveru o uplatňovaní KLIENTELIZMU“, konštatoval na záver hlavný kontrolór mesta Bánovce nad Bebravou.

Rok 2015 bol začiatkom druhého funkčného obdobia súčasného vedenia mestského úradu a je preto poľutovaniahodné, že sa im v prvom volebnom období nepodarilo odstrániť nedostatky v ich práci a už prvý rok druhého funkčného obdobia musel hlavný kontrolór mesta konštatovať, že sa pri nájomných zmluvách uplatňoval KLIENTELIZMUS. Pán primátor reagoval na moju otázku k tomuto bodu programu príslubom, že dá „prekopať“ právnemu oddeleniu všetky nájomné zmluvy z roku 2015, aby k 1.1.2018 už nebol dôvod vyslovovať slovo - KLIENTELIZMUS!

Vedúca odboru vnútornej správy mestského úradu, PhDr. Lenka Ondrkálová, PhD., spracovala Návrh doplnku k Rokovaciemu poriadku Mestského zastupiteľstva v Bánovciach nad Bebravou. V dôvodovej správe uviedla, že v súčasnej dobe Rokovací poriadok mestského zastupiteľstva zaväzuje vyhotovenie zápisnice zo zasadnutia mestského zastupiteľstva v lehote do desiatich dní od jeho konania. Predkladaný doplnok odôvodnila tým, že lehota desať dní nie je dostatočná na vyhotovenie zápisnice do finálnej podoby. Navrhla vypustiť slová: „do desať dní od konania“ a nahradiť ich slovami: „bezprostredne po konaní“, čo znie samozrejme v prvom momente lákavo, keby sa na koniec odstavca nevložila ešte veta: „Zápisnica zo zasadnutia sa zverejňuje do troch dní po jej podpísaní primátorom a prednostom mestského úradu a po podpísaní, prípadne pripomienkovaní určenými overovateľmi.“

A tu je pes zakopaný. Táto posledná veta dáva možnosť mestskému úradu zverejniť zápisnicu zo zasadnutia mestského zastupiteľstva o mesiac, o dva, prípadne kedykoľvek to uzná mestský úrad za vhodné. Občan mesta Bánovce nad Bebravou., ktorý si poctivo platí dane a plní si všetky svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákonov vydaných mestom, a ktorý by sa z akýchkoľvek osobných či zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť zasadnutia mestského zastupiteľstva, je v tomto prípade odkázaný na zhovievavosť mestského úradu a o aktuálnom dianí zo zasadnutia mestského zastupiteľstva sa dozvie iba ústnym podaním alebo musí počkať na zverejnenie oficiálnej zápisnice mestským úradom. Po vypočutí pripomienok „za“ a „proti“ tomuto návrhu, poslanci schválili kompromisné riešenie ktoré znie, že „Zápisnica zo zasadnutia mestského zastupiteľstva sa musí zverejniť a vyvesiť do tridsiatich dní po konaní mestského zastupiteľstva“.

V záverečnej diskusii som zopakoval interpeláciu, ktorá bola položená pánovi Ing. Vladimírovi Vrankovi, vedúcemu odboru služieb mestu, ktorá znela: „Halásov rodinný dom na Partizánskej ulici má vysokú murovanú ohradu. Pretože je na rohu ulíc, odporúčam dať oproti dopravné okrúhle zrkadlo, pretože keď stojí na hlavnej ceste v smere od Tatrovky autobus, pri výjazde od Zornice nie je dobrý výhľad na cestu.“ Pán Ing. Vranka odpovedal 22.6.2016 na túto požiadavku: „Zrealizujeme v priebehu jesene.“ Cestou do práce využívam každodenne práve tento výjaz od Zornice na Partizánsku ulicu a pretože je aktuálne už február 2017, považoval som za potrebné pripomenúť práve tento starší prísľub daný zo strany vedúceho odboru služieb mesta. Záverom si dovolím konštatovať, že účasť na zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Bánovce nad Bebravou bola pre mňa podnetná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Niektoré automobilky zase podvádzali, teraz pri hybridoch

Ako hybridy nešetria palivo.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?